Średniaczki

W grupie Średniaczków miesiąc listopad rozpoczęliśmy od poznawania kolejnej literki alfabetu: “F-f” na podstawie wyrazów związanych z pracą strażaków: firefigter, fire hydrant, fire truck. Jako pracę plastyczną wykonaliśmy chełm strażacki z papierowego talerzyka. Uczyliśmy się piosenki p.t. “Straż pożarna jedzie”:

Jedzie, jedzie, straż pożarna
do pożaru jedzie
Jedzie, jedzie, straż pożarna
dwóch strażaków wiezie
Kiedy będę taki duży
też chcę być strażakiem
gasić pożar to zadanie nie jest byle jakie.

Pali się, pali się,
straż pożarna jedzie
Pali się, pali się
dwóch strażaków wiezie
Pali się, pali się
trzeba dowieść wodę
Pali się, pali się
strażak tu pomoże.

Wielką atrakcją dla dzieci była również wizyta w przedszkolu prawdziwych strażaków zaproszonych przez panią dyrektor. Strażacy opowiadali dzieciom o swojej pracy, odpowiadali na pytania, pokazywali strój używany podczas gaszenia pożarów i innych akcji ratunkowych. Na przedszkolnym parkingu przedszkolaki mogły oglądać wóz strażacki i jego wyposażenie. Na pamiątkę każde dziecko dostało chełm strażacki, komiks i kolorowe książeczki.

Następną literkę “G-g” poznamy na podstawie wyrazu “guitar”. Przy tej okazji mówimy o instrumentach muzycznych i robimy własny instrument perkusyjny – przechotkę. Uczymy się polskiej piosenki o grzechotce p.t “Orkiestra”.

Maszeruje orkiestra, maszerują żołnierze
Jeden bębni na bębnie
drugi wali w talerze
Potem idą trębacze, każdy trąbi inaczej
Jeden tra ta ta ta ta
drugi tru tu tu tu tu
a bęben i talerze bum cyk cyk

W tym tygodniu dzieci w szczególny sposób bawią się z wykorzystaniem instrumentów muzycznych – wystukują rytm piosenek, tworzą do nich akompaniament, uczą się rozpoznawać nazw i brzmienia poszczególnych instrumetów muzycznych. Poznają pojęcia cicho-głośno, szybko-wolno.

Trzeci tydzień listopada rozpoczyna literka “H-h” na bazie wyrazu “house – dom”. Dzieci będą opowiadać o swoich domach, będą je budować z klocków, patyków lub kartoników. Przy okazji powtórzymy podstawowe figury geometrycze: trójkąt, kwadrat, prostokąt. Przy tym temacie przybliżymy też dzieciom zasady kulturalnego zachowania podczas wizyty gości, w naszym domu – powitanie zaproszonych gości, nakrycie stołu, serwowanie posiłków, zachowanie się przy stole, pożegnanie itp.

“Domek krasnoludków”

Na polance pod kasztanem
stoi domek malowany
nie za duży nie za ciasny
krasnoludków domek własny
Małe dzwiczki i okienka
mała kuchnia i łazienka
mały pokój i sypialnia
mała też jadalnia

Ostatni tydzień listopada poświęcony będzie tradycjom związanym ze świętem Dziękczynienia. Pracą artystyczną będzie symbol tego święta – indyka a najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie wielka uczta na której wspólnie spotkają się indianie z osadnikami i będą kosztować potraw z dyni, suszonych owoców i naszion w przedszkolnej kuchni. Oczywiście zagości indyk który będzie na obiad.